Vyberte si jazyk: Slovenčina | Čeština

Použiteľnosť webových stránok - ako na použiteľné stránky

Hlavná stránka >> Články a návody >> O oknách

O oknách

Webové okná

Ľudia majú nastavený prehliadač a jeho okno tak, aby sa im pracovalo dobre. Sú schopný stratiť prehľadnosť, ak sa im otvorí viac okien. Nevedia sa vrátiť späť. Keď na nich k tomu vybehne javascriptová sranda, alebo sa im súčasne otvorí okno s reklamou, sú vyplašený a oblieva ich pot.

Z okna do okna

Snažte sa vyhýbať odkazom do nových okien. Na vlastnom webe by ste do nového okna nemali otvárať vôbec, až na pár výnimiek. Užívateľa priveľa okien mýli, ako vždy, keď sa vyskytne nejaký problém. Ak už nové okno otvárate, mali by ste o tom užívateľa informovať (napríklad atribútom title).

Kedy stránky otvárať do nového okna

Vyhýbajte sa zbytočnému javascriptu

Javascriptom chce veľa tvorcov oživiť svoje stránky. Lenže nevhodne použitý javascript len trápi užívateľov a teda zhoršuje použiteľnosť. Javascriptom sa dajú robiť všemožné veci, ale najhoršie je, keď sa tvorca vyblázni na oknách.

Otvorenie nového okna do fullscreenu

Ten kto to urobí zo srandy, asi nebol pri tom, keď rozdávali zmysel pre humor. Veľa užívateľov netuší, ako takéto okno zatvoriť. Samozrejme len cez Alt + F4.

Javascriptové hlášky alert a prompt

Veľa krát sa používajú len na oživenie webu. Je to však veľmi nevkusné a nepríjemné. Alert, alebo prompt sa zväčša objavujú na úvodnej stránke a vítajú nás. Lenže, ak vyskočia na nič netušiaceho užívateľa, namiesto pozvania ďalej, web opúšťa. Proste ho vyľakajú.

Ostatné okná javascriptom

Všetky zbytočné javascriptové okná užívatelia nenávidia a kvôli nim si vypínajú javascript. Použiteľnosť je oveľa dôležitejšia ako zábava.

Reklamný pop-up

Pop-up reklama je tiež javascriptová záležitosť - vyskakujúce okno, otvorené väčšinou súčastne so stránkou, do ktorého sa načíta obsah reklamy. Táto forma reklamy je najviac nenávidená a najmenej účinná. Preto je jej používanie zbytočné a to aj z pohľadu použiteľnosti.

Rámy

Design stránok vypracovaný pomocou rámov prináša množstvo problémov. Často samotný tvorcovia tieto problémy nechcú riešiť a preto sú rámy nepoužiteľné. Výborne sú problémy rámov popísané v staršom článku Dušana Janovského.

<< Text na stránkeVšetky článkyPoužiteľné formuláre >>

O webe | Novinky | Mapa stránok

Copyright © Peter Kincel | Česká verzia: Ján "Mistr" Polák