Vyberte si jazyk: Slovenčina | Čeština

Použiteľnosť webových stránok - ako na použiteľné stránky

Hlavná stránka >> Články a návody >> Použiteľné formuláre

Použiteľné formuláre

Aj formuláre musia byť použiteľné?

Častým úrazom použiteľnosti sú práve formuláre. Užívateľom často robí problém objednať si niečo, alebo aj komentovať článok. Použiteľný formulár je pre užívateľov radosť, pretože presne vedia, čo majú zadať a odoslať. Prejdime rovno na informačnú časť článku.

Užívateľ by mal vedieť vyplniť kolónky

Popisy formulárových polí musia byť výstižné, stručné a pochopiteľné. Ak popisky nestačia, podstrčte užívateľom krátku a stručnú nápovedu, ako formulár vypĺňať a čo do jednotlivých políčiek zadať. Ak môžete, dajte užívateľom na výber s prednastavených možností (napríklad rozbalovací zoznam, zaškrtávacie tlačidlá), aby nemuseli všetko písať.

So vzhľadom sa nehrajte

Formulár má vyzerať ako formulár, na ich vzhľade len ťažko niečo zmeníte. Ani by ste meniť nemali, pretože užívateľa len zbytočne popletiete.

Povinné údaje

Povinne vyplnených položiek používajte málo. Niektorí užívatelia neznášajú, keď musia vyplňovať nepodstatné veci. Povinné položky zreteľne odlíšte od nepovinných. Okrem farieb, alebo šírky písma môžete dať za popis políčka hviezdičku (užívatelia sú na ňu zvyknutý), alebo pridajte text podobný tomuto: "Tento údaj je povinný".

Reakcie na chyby užívateľov

Užívateľovi môže vyplnenie dlhého formuláru trvať dosť dlho. Pri veľkom počte položiek sa môže stať, že sa pri vyplňovaní jednej z nich pomýlil, alebo ju zabudol vyplniť. Preto pred odoslaním užívateľovi umožnite náhľad informácií, ktoré vyplnil, aby si ich jednoducho mohol skontrolovať.

Ak náhľad nepoužijete, alebo užívateľ predsa zabudne vyplniť povinnú položku, nedovoľte, aby sa mu po odoslaní vrátil znovu čistý formulár s nepríjemným popisom. Pri chybovej hláške dávajte pozor, aby nebola urážajúca a vyznievala ponižujúco. Snažte sa byť milý a po ruke majte slovíčka ako "prepáčte", "prosím" a "ďakujem".

Tlačidlo reset

Reset umožnuje zmazať všetky vyplnené hodnoty formulára. Tlačidlo reset, alebo vymazať, či zmazať, v žiadnom prípade nepoužívajte. Je mätúce a ak sa nachádza v blízkosti tlačidla odoslať, môže sa každý trochu seknúť a všetko vymazať.

Rozdelenie formulára

V prípade, že je formulár príliš zdĺhavý, môžete ho rozdeliť na viac stránok, pričom po každej vyplnenej časti a odoslaní sa objaví ďalšia časť. Alebo použite prosté odkazy v zmysle "predchádzajúci", "ďalší". Časti formulárov by po sebe mali nasledovať logicky, pričom povinné údaje sa vypĺňajú ako prvé.

O tlačidle odoslať

Vo formulári je tlačidlo odoslať najdôležitejšie a vlastne by malo byť jediné. Jeho vzhľad záleží na operačnom systéme, alebo prehliadači, preto sa ho nepokúšajme zmeniť. Predtým, ako naň užívateľ klikne, mal by vedieť čo bude nasledovať. Napríklad: "Stiskom tlačidla odoslať bude objednávka odoslaná k poskytovateľovi licencie a do dvoch dní Vám bude odovzdané licenčné číslo."

Počet formulárov

Na stránku patrí jeden formulár, v prípade, že ich je viac sa užívateľ mýli a pletie si ich. Jednoduché políčka ako vyhľadávanie, alebo skontrolovanie domény sa na stránkach spolu s väčším formulárom nachádzať môžu.

<< O oknáchVšetky článkyPoužiteľnosť a farby >>

O webe | Novinky | Mapa stránok

Copyright © Peter Kincel | Česká verzia: Ján "Mistr" Polák