Vyberte si jazyk: Slovenčina | Čeština

Použiteľnosť webových stránok - ako na použiteľné stránky

Hlavná stránka >> Články a návody >> Súvis použiteľnosti a prístupnosti

Súvis použiteľnosti a prístupnosti

Čo je prístupnosť?

Podobný pojem ako použiteľnosť, je prístupnosť (accesibility). Je zameraná na to, s akou mierov dokážu s webom pracovať rôzne obmedzený užívatelia.

Ako by mal vyzerať prístupný web

Prístupnosť sa oplatí

Počet hendikepovaných ľudí je dostačujúci na to, aby ste stránky robili aj pre nich. Internet z nich zatiaľ nepoužívajú všetci, ale číslo hendikepovaných, ktorí ho používajú stále rastie. Sú to najmä nevidiaci a ľudia, ktorí majú problémy s končatinami (aj znak použiteľnosti je muž na vozíčku). Ďalej máme veľký počet krátkozrakých, farboslepých a inak hendikepovaných užívateľov.

S prístupným webom sa viac kamarátia vyhľadávače. HTML bolo navrhované tak, aby bolo prístupné. Ak by ste teda písali presne podľa zásad, štandartov a sémantiky, váš web by sa stal prístupnejším. Cez správnu štruktúru sa potom vyhľadávacie stroje ľahšie pretĺkajú.

Ďalšou výhodou prístupnosti je fakt, že užívatelia si Vás budú viac vážiť a web bude mať lepšiu značku. Ak dáte prehlásaním o prístupnosti každému vedieť aký je Váš web, všetci budú vedieť, že ste správny človek a nikoho nediskriminujete.

Dodržiavajte prístupnosť aj použiteľnosť

Keď teda chcete, aby boli vaši návštevníci spokojný, urobte pre nich web, ktorý bude použiteľný aj prístupný zároveň. Užívatelia s rôznymi prehliadačmi, alebo s handikepom sa na vaše stránky môžu tešiť. Pretože s dobrou prístupnosťou sa im vždy zobrazia použiteľné. Ak sa chcete o prístupnosti dozvedieť viac, navštívte stránky Davida Špinara, ktoré sa prístupnosťou zaoberajú.

<< Úvod do použiteľnostiVšetky článkyNavigácia a usporiadanie stránky >>

O webe | Novinky | Mapa stránok

Copyright © Peter Kincel | Česká verzia: Ján "Mistr" Polák